Informējam, ka MUZIKASINSTRUMENTI.LV portālā tiek izmantotas sīkdatnes (COOKIES), lai varētu uzlabot vietnes lietošanas pieredzi, nodrošinot tās darbību un funcionalitāti u.tml. mērķiem. Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat sīkfailu uzstādīšanai un izmantošanai.
Pūšamos mūzikas instrumentus pieņemts iedalīt divās lielās grupās – koka un metāla pūšamie instrumenti, taču patiesībā instrumentu piederību grupai nosaka nevis materiāls, no kā tas ražots, bet metode, kā instrumentā tiek radīta skaņa. Metāla pūšamajos instrumentos skaņa tiek radīta mūziķa lūpām vibrējot, tādējādi izraisot arī gaisa vibrāciju rezonatorā (instrumenta korpusā).
Koka pūšamajos instrumentos vibrācijas efekts tiek panākts vai nu ar mēlītes palīdzību, vai ar gaisa caurumiņiem rezonatorā. Piemēram, saksofons nekad nav ticis ražots no koka, taču tiek pieskaitīts šajā instrumentu grupā, jo tas rada skaņu ar mēlītes palīdzību.
Pie koka pūšamajiem instrumentiem pieder: visdažādākā veida flautas, klarnetes, obojas, fagoti, kontrafagoti un jau minētie saksofoni. Tiem visiem ir vai nu šaurs iemutis, vai sašaurinājums ar mēlīti rezonatora galā. Jāpatur prātā, ka mūsdienās lielāko daļu no koka pūšaminstrumentiem vairs netaisa no koka, jo citi materiāli ļauj garantēt nemainīgu skaņas kvalitāti ilgstošā periodā, taču nevarētu teikt, ka arī pagātnē koks ir bijis vienīgais materiāls, no kā gatavoti šie instrumenti – piemēram, 2009. gadā Vācijā tika atrasts pasaulē vecākais mūzikas instruments – flauta, kuras vecums tiek lēsts ap 35 000 gadu. Vai šī flauta ir gatavota no koka? Nē, jo tad visticamākais tā nebūtu saglabājusies tik ilgi. Šī flauta ir gatavota no kaula.
Pie pazīstamākajiem metāla pūšaminstrumentiem pieder mežragi, trompetes, tromboni un tubas. Mežrags, kā jau nojaušams no nosaukuma, ir mūzikas instruments, kas attīstījies no mednieku raga. Patiesībā tas tiek uzskatīts par tādu kā starpposmu starp metāla un koka pūšamajiem instrumentiem. Līdzīgi kā ar saksofonu un koka pūšaminstrumentiem, arī metāla pūšaminstrumentu grupā ne vienmēr varam būt pārliecināti par materiālu, no kā ražots instruments – tādi senie pūšmaminstrumenti kā kornets un serpents tiek klasificēti kā metāla, taču tiek ražoti no koka vai dažkārt no plastmasas (kornets).
Mūziķi, kuri izvēlējušies pūšamos instrumentus, mēdz jokot, ka viņi dzīvo ilgāk par citiem, jo ikdienā trenē mums tik ļoti būtisko orgānu – plaušas. Varbūt tas nav nemaz slikts iemesls, lai pievērstos pūšamo instrumentu spēlei?