Ģitāras savā starpā atšķiras ļoti daudzos veidos –gan pēc vizuālā izskata, gan pēc materiālu veida, gan pēc skaņas, ko tās rada. Piemēram, ir akustiskā ģitāra, pusakustiskā ģitāra, klasiskā ģitāra, elektriskā ģitāra, elektriskā vai akustiskā basģitāra un tamlīdzīgi, taču ir dažas lietas, kas visām ģitārām ir kopīgas. Proti, visām ģitārām ir trīs galvenās daļas – korpuss, grifs un stīgas. No ģitāras korpusa ir atkarīgs skaņas pilnīgums un skaļums – šī iemesla dēļ akustisko ģitāru korpusi ir lieli un ar tukšu vidu, lai skaņa rezonētu labāk un būtu labi sadzirdama, turpretī elektriskajām ģitārām korpuss pilda drīzāk dekoratīvu funkciju, jo skaņa rodas ar pastiprinātāja palīdzību, kas pieslēgts ģitārai.
Grifs jeb ģitāras kakls arī ir pielāgots ģitāras funkcijām – akustiskās un klasiskās ģitāras grifs ir vienādi plats visā garumā, kamēr elektrisko ģitāru grifs sašaurinās tālāk no korpusa, bet basģitāras grifs ir salīdzinoši garāks. Grifs iedalās ladās, kas nosaka pustoņu attālumus. Vidēji uz ģitāras ir 19 līdz 26 ladas un kopā ģitāras aptver apmēram 44 līdz 49 notis.
Akustiskajām un elektriskajām ģitārām visbiežāk ir 6 stīgas, kamēr basģitārām – 4 vai 5, tomēr šie skaitļi nav akmenī cirsti, jo nav viena obligātā noteikuma, cik stīgām ir jābūt, jo, atšķirībā, piemēram, no klavierēm, kur katrai stīgai atbilst viena konkrēta skaņa, uz ģitāras vienu un to pašu skaņu iespējams nospēlēt uz dažādām stigām.Ģitāras stīgas mēdz būt divu viedu – neilona un metāla. Mēdz teikt, ka ģitāras iesācējiem labāk izvēlēties neilona stīgas, taču patiesībā tas ir mīts – pirmkārt, elektriskajām ģitārām ir tikai metāla stīgas, otrkārt, stīgu izvēle ir atkarīga no spēles veida un ļoti individuālām prasībām, tāpēc te labāk neuzticēties svešiem padomiem, bet reāli pašam izmēģināt. Dodies uz ģitāru veikalu un pamēģini patrinkšķināt uz pēc iespējas vairāk ģitārām – tikai tā var sajust, kuras ģitāras korpuss, tev ērti iekārtojas pie sāna, kuras ģitāras grifs dabiski ieguļ rokā un kuras stīgas taviem pirkstiem ir patīkamākas.
Kāda ģitāra būs vislabākā iesācējiem? Arī uz šo jautājumu viennozīmīgas atbildes nav, jo te jāņem vērā pārāk daudz subjektīvo faktoru, taču, pirmkārt, jātiek skaidrībā, kāda veida mūziku vēlies izpildīt. Klasiskajai ģitārai ir neilona stīgas, tās skan līdzīgi arfai un, kā jau nojaušams, tā lieliski der klasiskās mūzikas izpildīšanai, kā arī flamenko un folkmūzikai. Akustiskā ģitāra ir pamatu pamats daudzos mūzikas stilos, arī spēles veidi ir dažādi – spēlēt harmoniskus akordus kā dziesmas pavadījumu ir daudz vieglāk un tas neprasa tādu pirkstu veiklību, kāda nepieciešama, lai pa notīm izspēlētu dažādas melodijas.
Rokmūzika, blūzs un rokenrols vairs nav iedomājams bez asajām vai smeldzīgajām elektriskās ģitāras skaņām, ko nereti papildina dažādi ar pedāli iegūstami efekti, kas ļauj elektriskās ģitāras spēli ierakstīt, atkārtot un dažādi bagātināt, ļaujoties nebeidzamiem eksperimentiem.
Lai arī basģitāras nereti tiek uztvertas kā fona instruments, jo bagātina dažādu instrumentu kopskaņu ar dobjiem un ritmiskiem akcentiem, basģitāras nozīmi vislabāk var novērtēt, ja nākas dzirdēt kādas grupas skanējumu bez basģitāras – kaut kā trūkst! Tieši basģitāra rada atmosfēru un to, ko angliski sauc par groove – nekas nepadara dziesmu tik stilīgu kā laba basa līnija.
Neatkarīgi no tā, kādu ģitāru plāno izvēlēties, ģitāras cena noteikti ir viens no būtiskākajiem jautājumiem gan ģitārspēles iesācējiem, gan profesionāļiem. Lai arī pavisam lētās ģitāras nav ieteicams iegādāties, jo uz tām pat mācīties ir grūti, labās ziņas ir tādas, ka nav obligāti jāpērk arī slaveno firmu dārgās ģitāras, jo ir pietiekami ģitāru, kas ir lētākas, bet kvalitātes ziņā īpaši neatpaliek no dārgā gala ģitārām.
Lētākās akustiskās ģitāras maksā mazāk kā 100 eiro, bet dārgākās – pāri 1000 eiro, taču labu ģitāru, ar ko nebūtu kauns pat uzstāties publiski, var iegādāties jau ap 200 līdz 400 eiro, bet, ja esat gatavs savā ģitārā ieguldīt vēl nedaudz vairāk līdzekļu, tad ieteicams izvēlēties ģitāru, kuras korpusa virsma gatavota no viengabalaina koka nevis saplākšņa, kas piedod ģitāras skaņai vēl plašāku un bagātīgāku skanējumu.
Elektriskās ģitāras maksā sākot no 200 eiro, taču te jāatceras, ka papildus vēl jāiegādājas skaņas pastiprinātājs. Ja tas ir mazais, tā cena būs pāris simti eiro, bet, lai skaņa spētu piepildīt lielu koncerta telpu, jārēķinās, ka pastiprinātājs būs daudz dārgāks. Elektriskās basģitāras maksā ļoti līdzīgi kā parastās basģitāras, tomēr jāatceras, ka basģitārām ir arī īpaši pastiprinātāji, kas vidēji maksā ap 500 eiro.
Jā, ģitāra var nest panākumus, tās skaņa var piepildīt lielum lielās koncertzāles visā pasaulē, taču daudzi izvēlas ģitāru paši sevis nevis slavas dēļ, jo ģitārspēle var būt arī ļoti terapeitiska nodarbe, kas palīdz nomierināties, koncentrēties vai vienkārši uzlabot garastāvokli.Tomēr viss sākas ar ģitāru veikalu un ģitāras izvēli – lai veicas atrast īsto!